Παρασκευή 1 Μαΐου 2009

"Δάγκωσε" η "ρωσική αρκούδα"

Η "ρωσική αρκούδα" τελικά "δάγκωσε" τους Καταλανούς της Μπαρτσελόνα μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα επιβεβαιώνοντας την άποψη ότι ήταν το φαβορί για τον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ.Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της και να στεφθεί για έβδομη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα νίκησε 82-78 την Μπαρτσελόνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η "ομάδα του στρατού", θα είναι και για τέταρτη σερί φορά παρούσα στον τελικό της διοργάνωσης. Το ματς Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς για αυτό και στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης το σκορ ήταν 2-2. Οι Καταλανοί είχαν ξεκάθαρο στόχο. Η μπάλα να περνάει κοντά στο καλάθι και να παίρνουν τις επιθέσεις οι δύο ψηλοί. Σαντιάγκο και Άντερσεν πήραν τις πρώτες επιθέσεις από μεριάς Ισπανών με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να προσπαθεί να βρει τα πατήματα της. Οι παίκτες του Πασκουάλ κατάλαβαν πως η μπάλα δεν γινόταν να περάσει στη ρακέτα και άρχισαν να πυροβολούν πίσω από τη γραμμή των 6,25. Με 4/4 τρίποντα οι "μπλαουγκράνα" βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (14-4), πέντε λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού. H είσοδος στο ματς, όμως, των Σάσα Κάουν και Ραμούνας Σισκάουσκας, βελτίωσε αισθητά την άμυνα της ομάδας του Ετόρε Μεσίνα. Οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν σε 19-12 αλλά ένα καλάθι του Ρότζερ Γκριμάου, διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου 21-12. Η άμυνα των Ρώσων βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, οι πρωταθλητές Ρωσίας έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με σερί 6-0 μείωσαν σε 21-18. Ο Ναβάρο καθηλωμένος στον πάγκο με δύο φάουλ αλλά και η απειρία του Σάντα, ήταν τα δύο στοιχεία που δυσκόλεψαν το παιχνίδι των Ισπανών και για αυτό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε μέσα σε δύο λεπτά και πάλι στο παιχνίδι. Ντέιβιντ Άντερσεν και Γιάκα Λάκοβιτς συνέχιζαν να δημιουργούν προβλήματα στη "ρωσική αρκουδά" και να κρατούν την Μπαρτσελόνα μπροστά (27-20). Ο Κάρλος Ναβάρο στην επόμενη φάση έκανε το τρίτο του φάουλ εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα για την Μπάρτσα. Κυρίως ψυχολογικά. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να "χτυπά" μέσα στη ρακέτα με τους Σμόντις και Κάουν και έτσι οι Ρώσοι κατάφεραν με τρίποντο του Τζέι Αρ Χόλντεν να ισοφαρίσει σε 30-30. Η Μπαρτσελόνα, όμως, με επιμέρους σκορ 6-2 στο τελευταίο λεπτό πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων 36-32. Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν διέφερε σε πολλά από το ξεκίνημα του πρώτου. Οι Ισπανοί τροφοδότησαν τους Ντέιβιντ Άντερσεν και Ντάνιελ Σαντιάγκο και οι ψηλοί των Καταλανών έκαναν τη δουλειά με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να προηγηθεί με εννιά πόντους (41-32), αλλά με επιμέρους σκορ 4-10, η ΤΣΣΚΑ μπήκε και πάλι στο ματς 45-42. Οι Ρώσοι συνέχισαν να "ψαλιδίζουν" τη διαφορά (46-45), αλλά ο Αυστραλός σέντερ της Μπαρτσελόνα, Ντέιβιντ Άντερσεν, δεν σταμάτσηε να πληγώνει την πρώην ομάδα του (52-45). Με σερί 0-7, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ισοφάρισε σε 52-52. Ο Άντερσεν, όμως, ήταν ασταμάτητος και συνέχισε να κρατά μπροστά τους Καταλανούς (54-52) και λίγο αργότερα 56-54, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ρώσοι στα πρώτα 30 λεπτά δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε μια φορά προβάδισμα στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν ξεκάθαρο πλέον πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Ντέιβιντ Άντερσεν, όμως, συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του και προβάδισμα πέντε πόντων (61-56). Και τότε, σήμανε η ώρα του Ραμούνας Σισκάουσκας. Ο Λιθουανός φόργουορντ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ρώσους για πρώτη φορά μετά το τζάμπολ της αναμέτρησης (61-62). Ο Σισκάουσκας έφτασε τους 11 συνεχόμενους πόντους και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στο 61-67 με σερί 0-11. Τι και αν ο Τζιανλούκα Μπαζίλε μείωσε σε 64-67 και σταμάτησε το σερί του...Σισκάουσκας, ο Λιθουανός δεν καταλάβαινε τίποτα. Φτάνοντας τους 13 συνεχόμενους πόντους, ο 31χρονος φόργουορντ έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του 64-69. Οι Ρώσοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού μπήκαν έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων 74-78. Ο Ναβάρο αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθος και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για την Μπαρτσελόνα. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην...διαδικασία των βολών, οι Ρώσοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση. Δεκάλεπτα: 21-12, 36-32,56-54, 78-82 Μπαρτσελόνα: Λάκοβιτς 13, Μπαζίλε 5, Σαντιάγκο 9, Άντερσεν 24, Ναβάρο 13, Μπάρετ, Τρίας, Μπάρτον 2, Βάσκεθ 6, Ιλιασόβα 2, Σάντα, Γκριμάου 4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Χόλντεν 8, Σμόντις 9, Κριάπα 9, Λάγκτον 15, Μόρις, Ζήσης, Κεϊρού, Σισκάουσκας 29, Λόρμπεκ 8, Βοροντσέβιτς, Πλάνινιτς, Κάουν 4.